Światowy Dzień Poezji PDF Drukuj
niedziela, 21 marca 2021 08:00

W 2021 roku obchody Światowego Dnia Poezji 

przypadły na 21 marca (niedziela)

 

Corocznie Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto zostało zainicjowane przez UNESCO w 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.

Według UNESCO, święto ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". W Polsce koordynacją imprez organizowanych w Światowym Dniu Poezji zajmuje się Komitet Organizacyjny. W polskich miastach odbywają się wydarzenia poetyckie, na które zapraszani są goście z całego świata. Celem obchodów jest popularyzowanie w trakcie wydarzeń literackich rodzimej poezji i zagranicznej. Na spotkania przyjeżdżają poeci, dziennikarze i osoby związane z literaturą. W tym czasie także wręczane są nagrody, między innymi dla wybitnych polskich poetów i zagranicznych.


W drugiej połowie XX wieku święto poezji obchodzone było 15 października, w dniu urodzin wybitnego rzymskiego poety Wergiliusza. W niektórych krajach, ten dzień wciąż jest obchodzony w październiku lub w listopadzie, zaś w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, kwiecień jest symbolem poezji. W Polsce i na świecie organizowane są kampanie zachęcające do czytania i pisania poezji. Przykładem jest kampania pod tytułem „ Niektórzy lubią poezję” zainicjowana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, w ramach realizacji testamentu polskiej poetki. Organizatorzy dążą do promowania czytania poezji i pragną podkreślić znaczenie poezji w łączeniu osób z różnych pokoleń i profesji.

Warto sięgnąć po tomik wierszy ulubionego poety

 

CÓŚ

1

Z intencji rodzi się wszelki uczynek -

Ty! - będąc czynu-człowiekiem -

Gardzisz intencją? - uwielb pojedynek

I głoś: żeś na równi z wiekiem!

2

Mniejsza - czy senat pobłądził? czy rynek?

Bo czyjakolwiek bądź wina,

Najlepszym sędzią zawsze pojedynek;

Garść prochu - butelka wina!

3

Ani kłopoczmy się... cedr? czy barwinek?

Na grobie urośnie?... po co?...

Wszelaką trudność kończy pojedynek

(Zwłaszcza nie w Dziejach i nocą!)

4

W Azji częstokroć lichy mandarynek,

Gdy okradł kasę, podpala -

Pożar się szerzy!... on wpada na rynek -

Wołają: "miasto ocala!..."

5

Tak hałas strzałów, tak gorzałki kminek,

Kroków odmierzania żwawsze

Czynią, że końcem końców - pojedynek

Jest to Coś... i o cóś - zawsze.

Cyprian Kamil Norwid

 

Z okazji Światowego Dnia Poezji  oraz Obchodów Roku Norwidowskiego

W naszej szkole już wkrótce odbędzie się konkurs recytatorski poświęcony poezji naszego patrona.

Szczegóły już wkrótce…

 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad