Norwid - szkoła wielu kultur

 

22-III-2018Data 22 marca 2018 roku zapisała się w naszej szkole jako Dzień Spotkania Kultur. W obecności wice Starosty Powiatu Świdnickiego Waldemara Białowąsa, Dyrektora Szkoły Krzysztofa Gałana i grona pedagogicznego uczniowie Norwida mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu.
Zespół Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku dzięki jednej wyjątkowej klasie stał się znany w naszym regionie. Jest to klasa pierwsza o profilu technik hotelarz i technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Klasa gdzie mieszają się kultury, pochodzenie i zwyczaje.
W ramach wymiany międzynarodowej uczy się w tej klasie: 5 Polaków, 7 osób z Ukrainy i 7 osób z Kazachstanu. Pokonali ogromne odległości, są z dala od swoich bliskich, w zupełnie innej kulturze i kraju o innych zwyczajach, by uczyć się właśnie w Świdniku. Poznajemy się wzajemnie i wciąż odkrywamy nowe informacje.
Spotkanie miało na celu przybliżenie miejsca skąd pochodzą obcokrajowcy, jaka jest ich kultura i ciekawostki na temat ich krajów.
Polska to kraj przyjazny, gościnny i piękny.Mamy czym się pochwalić: wiele zabytków architektury, przyroda , zwyczaje, kultura i religia to perły naszego społeczeństwa.
W niczym nie ustępuje Ukraina. Państwo dwa razy większe od Polski, równie piękne i wyjątkowe. Z czterech różnych miast pochodzą uczniowie z Norwida: ze Lwowa (Nataliya i Yuliya), Włodzimierza Wołyńskiego (Stanislav),Łucka (Mariana i Iryna) i Czerniowców (Khrystyna i Amina).
Nietypowe państwo leżące częściowo w Azji i częściowo w Europie to Kazachstan. Dzieli nas aż 8 stref czasowych i ponad 5 tysięcy km. Z tego odległego kraju w Norwidzie uczą się : Makpal , Rufina, Diana, Farrukh z dawnej stolicy - Ałmaty, Karina i Ali z miejscowości Szymkent i Torebek z miasta Atau.
Obcokrajowcy dobrze czują się w naszej szkole, z dumą prezentowali swoje kraje oraz związane z nimi tradycje. Nie zabrakło śpiewów i tańca oraz degustacji narodowych potraw z kuchni kazachskiej, ukraińskiej i polskiej.
Spotkanie prowadziły uczennice z Polski: Natalia , Julia i Emila, a nad stroną techniczną prezentacji czuwała Milena.
Wydarzenie zostało przygotowane pod kierunkiem Pani Małgorzaty Motyl i Pani Anny Kołodziejczyk - wzbudziło duże zainteresowanie wśród społeczności Norwida.

 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad