Światowy dzień walki z cukrzycą PDF Drukuj
poniedziałek, 16 listopada 2020 08:56

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

 

W ramach założeń programu szkoły promującej zdrowie młodzież Zespołu Szkół nr 1 Im . C. K Norwida w Świdniku zapoznała się z tematyką dotyczącą cukrzycy podczas lekcji biologii oraz przedmiotów zawodowych, uświadamiając sobie powagę tej coraz częściej spotykanej choroby.

 

Dlaczego 14 listopada? Na ten dzień przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga (1891), który w 1921 roku odkrył insulinę.

 

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę) został ustanowiony w 1991 roku w odpowiedzi na niepokojące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na tę chorobę.

Cukrzyca to przewlekła choroba metabolizmu wywołana podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę, reguluje niemal wszystkie procesy przemiany materii. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. W najbardziej rozpowszechnionej cukrzycy typu 2 organizm produkuje zbyt duże jej ilości, nie są one w stanie zamienić cukru na energię. Najczęstszymi objawami cukrzycy, szczególnie w zaawansowanym stadium, są: senność, osłabienie organizmu, znaczna utrata wagi w krótkim czasie, nudności i ciągłe odczuwanie pragnienia.

 

Anna Wójtowicz

Monika Bąk

 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad