Międzypokoleniowe Kolędowanie w „Norwidzie”

„...Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie,

ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie."

Słowami patrona naszej szkoły Cypriana Kamila Norwida rozpoczęło się po raz siódmy w murach ZS Nr1 im. C.K. Norwida w Świdniku „Międzypokoleniowe Kolędowanie".

Po raz kolejny w „Norwidzie" rozbrzmiewają kolędy. Te cykliczne spotkania międzypokoleniowe odbywają się w naszej szkole już od kilku lat. Pomysłodawczynią i organizatorką uroczystości jest Pani Małgorzata Motyl.

Uroczystość rozpoczęła uczennica naszej szkoły Natalia Krysa wykonując do akompaniamentu uroczystą kolędę „Mroźna cisza". Następnie Pan dyrektor Krzysztof Gałan powitał wszystkich przybyłych gości, nawiązał do tradycji Wigilijnej, łamania się opłatkiem i radosnego oczekiwania na narodziny Chrystusa Zbawiciela. Złożył również życzenia wszystkim zebranym i zaprosił do wspólnego kolędowania. W tegorocznym kolędowaniu biorą udział znakomici goście: Chór „Canto" pod dyrekcja Pani Ewy Bieniek, który wykonał dwa utwory – „Ulepimy dziś bałwana" z cyklu bajek Disneya oraz piosenkę Leonarda Cohena „Alleluja", Zespół wokalno- instrumentalny Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mełgwi pod kierunkiem Pana Andrzeja Mędzelewskiego wykonał „Cichą noc", „Pada śnieg", „Złotą Jerozolimę...". W tym roku zadebiutował również zespół wokalny nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem Pani Liliany Sosnowskiej pod wiele mówiącą nazwą „Norwid", co oznacza Nieobligatoryjną Organizację Recytatorsko- Wokalno- Improwizacyjno- Degustacyjną. W wykonaniu grupy usłyszeliśmy dwie kolędy: "Przybieżeli do Betlejem" oraz „Lulajże Jezuniu".

Do koncertu włączyli się również znani i lubiani artyści Pan Dariusz Tokarzewski i Paweł Sot, który akompaniował grupie seniorek z Miejskiego Centrum Usług Socjalnych im.Jana Pawla II w Świdniku.

Wspólne kolędowanie uświetnił również występ młodzieży kl.I Tż, ITlh i II Tlh w „Jasełkach" pt.: „Moje, Twoje, Jego Betlejem". Młodzież należąca do szkolnej grupy wolontariuszy przygotowała pod kierunkiem Pani Agnieszki Mazurek i ks. Grzegorza Guta uwspółcześnioną wersję jasełek. Odwołując się do scenek z życia codziennego młodzi artyści chcieli przekazać właściwą ideę tych świąt. Proponowali, by pogoń za dobrami materialnymi, pośpiech i egoizm zamienić na czas skupienia, refleksji, skierowania ku drugiemu człowiekowi.

W ciemności do siebie idziemy, w ciemności

Ja niemy i ty niemy

I ręce wyciągamy............. I znowu się mijamy

W ciemności tak bolącej

Z ustami pełnymi mrozu

Z gardłem ściśniętym powrozem

Tak wędrujemy latami

Zanim się wreszcie spotkamy

Dotkniemy palców palcami

Jakbyśmy chwycili w dłonie po świeczce zapalonej

Wtedy spotkamy Ciebie

Urodzonego w Betlejem ................

- Zawsze ilekroć uśmiechasz się do brata i wyciągasz do niego rękę - jest Boże Narodzenie

Jest ono zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych

- Zawsze, kiedy rozdajesz nadzieję

- Zawsze, kiedy niesiesz pomoc zrezygnowanym, zniechęconym, słabym- jest Boże Narodzenie

- Zawsze, gdy przyznajesz jak małe są twe możliwości - gdy sam prosisz o pomoc

- Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez ciebie

- Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!

Spotkanie opłatkowe poprowadził proboszcz Parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela – ksiądz Leszek Surma.

W atmosferze radości z narodzin Zbawiciela wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia.

Później w orszaku kolędników uczniowie i zaproszeni goście przeszli do Galerii Venus, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości – kiermasz połączony z degustacją potraw wigilijnych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli przedmiotów gastronomicznych Panie Agnieszkę Dziedzic, Małgorzatę Prandotę, Monikę Bąk, Małgorzatę Motyl i Annę Mościbrodzką. Nad całością oprawy i organizacji czuwały Panie Ewa Głowacka – Żuk, Grażyna Szwajewska oraz Anna Kołodziejczyk wspomagane przez uczniów z klasy 3TL a uczniowie klasy IITlh wraz opiekunem Panią Renatą Gierszon rozdali kartki świąteczne z życzeniami i słodkie upominki mieszkańcom naszego miasta.

Życzymy wszystkim dużo radości, samych miłych chwil spędzonych w gronie rodzinnym w oczekiwaniu na narodzenie Zbawiciela.

Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 im. C.K.Norwida w Świdniku

Opracowała

Renata Gierszon

 

 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad