Obcokrajowcy i Norwid PDF Drukuj
czwartek, 14 maja 2020 13:39

Cześć wszystkim! Nazywam się Anhelina Tokareva, mam 16 lat i pochodzę z Ukrainy. Od dwóch lat uczę się w Polsce, a  dokładniej  w Zespołe Szkół nr. 1 im. C.K. Norwida w Świdniku na kierunku technik obsługi turystycznej.  Jak się tu dostałam? Co ja tutaj robię? Dlaczego Norwid? Jakie są moje plany na przyszłość? Wszystko po kolei.

Do ukończenia szkoły na Ukrainie, odwiedziłam wiele krajów, ale z jakiegoś powodu w Polsce zawsze wydawało mi się, że jestem w domu, było spokojnie i wygodnie. Polska była jednym z pierwszych krajów, które odwiedziłam. Po pierwszej wizycie tutaj, moja rodzina i ja regularnie przyjeżdżaliśmy, ponad dwadzieścia razy byłam w Polsce  jako turysta i nigdy nie byłam zmęczona spojrzeć na architekturę i piękno tego kraju. Więc kiedy przyszedł czas, aby w końcu pomyśleć o tym, co robić po ukończeniu klasy 9, postanowiłam spróbować.

Zaczęłam uczyć się języka rok przed przyjazdem. Kiedy mój poziom wynosił już B2, zwróciliśmy się do firmy zajmującej się przyjmowaniem ukraińskich uczniów do  placówek edukacyjnych za granicą. Ponieważ byłam zbyt mała na uniwersytet, na którym chciałam studiować dziennikarstwo, zaczęliśmy rozważać opcje dla szkół technicznych. Ze wszystkich opcji zawodów, które otrzymałam, wybrałam technika obsługi turystycznej, ponieważ dużo podróżowałam, dużo wiedziałam o rezerwacji hoteli, lotów, wycieczek, czytałam wiele ciekawych rzeczy o miejscach, w których byłam. W rezultacie, w pewnym momencie ta specjalność wydawała mi się idealna, ale w rzeczywistości niewiele szkół ma ten zawód, a jeszcze mniej- chętnie przyjmie obcokrajowców. Nie pamiętam, o ilu szkołach czytałam, ale zdecydowanie pamiętam, że po przeczytaniu broszury o Norwidzie moje oczy się rozjaśniły. Ładne klasy z interaktywnymi tablicami, kilka klas do zajęć praktycznych, duże boisko, dobre recenzje na temat składu nauczycieli i dyrektora, możliwość praktykowania w hotelach lub biurach podróży przez cały rok szkolny, możliwość wyjazdu na praktykę w innych krajach UE za darmo, duże stypendium. Uwierzcie mi, nie znajdziecie  nic z powyżej wymienionego w technikach na Ukrainie. Nawet w przypadku płatnych, przynajmniej coś z listy jest ogromną rzadkością. Ale nawet patrząc na propozycje innych instytucji edukacyjnych o moim profilu, Zespół Szkół nr. 1 im. C.K. Norwida  bardzo się wyróżniał. W ten sposób dotarłam tutaj. Po dwóch latach nauki w tej szkole mogę z pewnością powiedzieć, że każde słowo zapisane w broszurze było prawdziwe. Dużo ukrainców pojechało ze mną. Zostaliśmy zaakceptowani, abyśmy mogli dostosować się i rozpocząć pracę tak szybko, jak to możliwe. I nigdy nie żałowałam mojego wyboru.

Jak chciałabym skorzystać z tej edukacji w przyszłości? Przede wszystkim mogłabym pracować w biurze podróży, jest to bezpośredni i bardzo interesujący kierunek po nauce techniki turystycznej. Jednocześnie zawsze bardziej pociągała mnie możliwość pracy jako przewodnik. Możesz podróżować, uczyć się czegoś nowego i dzielić się tym z ludźmi. ZS Norwid daje ci pchnięcie do przodu. Daje dobrą znajomość dwóch języków obcych, podczas praktyki możesz spotkać ciekawych ludzi, którzy pomogą ci znaleźć pracę w przyszłości lub zatrudnią cię u siebie, a sama praktyka jest cudownym, bardzo ważnym i niezbędnym doświadczeniem. Przed tobą wiele zawodów, możliwość pracy za granicą,jeśli masz znajomość kilku języków, możliwość pracy w Polsce z obcokrajowcami. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają do Polski, aby zobaczyć jej piękno, i to ty możesz poprowadzić ich wycieczki lub zaplanować podróż.

 

Zespół Szkół nr.1 im. C.K. Norwida w Świdniku zrobi wszystko, abyś miał imponujące perspektywy. Uczenie się z przyjemnością czeka na Ciebie, pozostaje tylko dołączyć się do nas!

 

 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

 

 bip_logo_pomn1_grad