Szkoła Promująca Zdrowie
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH PDF Drukuj
poniedziałek, 04 lipca 2022 00:00

 
ŻYJ ZDROWO! EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ PDF Drukuj
poniedziałek, 04 marca 2019 14:45
Szkoła-promująca-zdrowie-2
1 marca obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce problem ten dotyczy 61% mężczyzn i 45% kobiet.
Otyłość jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych.  Do jej powstania przyczynia się wiele czynników: nieprawidłowe odżywianie, niska aktywność ruchowa, siedzący tryb życia.
W związku z Europejskim Dniem Walki z Otyłością zachęcamy społeczność naszej szkoły  do sprawdzenia własnego BMI, to zajmie tylko chwilę a powie Ci  czy masz problem z otyłością.
bmi.jpg
Monika Bąk
Anna Wójtowicz
 
Poczęstunek w ramach Szkoły Promującej Zdrowie PDF Drukuj
środa, 05 grudnia 2018 13:07

Szkoła-promująca-zdrowie

W dniu 03.12.2018 w ramach akcji „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie klasy 2 technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali zdrowe przekąski dla innych uczniów i nauczycieli. Wśród nich były zdrowe kanapeczki, ciasteczka, roladki warzywne oraz koktajl owocowy. Celem akcji było rozpowszechnianie zdrowia wśród młodzieży i pokazanie jak w prosty sposób można przygotować pyszne i zdrowe przekąski.spz12

 

Bąk Monika

Agnieszka Dziedzic


 
14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy PDF Drukuj
czwartek, 15 listopada 2018 13:26
cukr.jpg
W ramach założeń szkoły promującej zdrowie uczniowie z klas technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w pogadance na temat cukrzycy, która dotyka co 11 osobę, a co trzecia nie wie, że na nią choruje. Według prof. dr hab. n. med. Leszka Czupryniaka późna rozpoznawalność cukrzycy to poważny problem, ponieważ choroba ta długo nie daje żadnych objawów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. Liczba ta w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła aż czterokrotnie. Wystarczy jednak regularne badanie cukru we krwi, żeby w porę powstrzymać postęp tego nieuleczalnego schorzenia. Długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne powodując poważne powikłania sercowo-naczyniowe prowadzące do takich chorób jak choroba wieńcowa, niedokrwienie kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa), udar mózgu. Jeszcze niedawno norma poziomu cukru była trzycyfrowa i wynosiła 100, współcześnie trzycyfrowy wynik w granicach 100-120 określa się jako stan przedcukrzycowy.
Anna Wójtowicz
Monika Bąk
 
Żywność przetworzona, nie odżywia! PDF Drukuj
środa, 14 listopada 2018 07:45
49DBABF3-513D-42A0-9A51-C5D23A847492.jpeg
Promowanie zdrowia i zdrowego stylu życia to tradycja w Zespole Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida trwająca już od kilku lat.,
Tajniki tego co kryją owoce, warzywa, mleko, żywność genetycznie zmodyfikowana zgłębiali uczniowie klas: 1TLH, 1TT, 1TŻ. Dziś proponują oni, jak odnaleźć się w gąszczu zasad zdrowego odżywiania, by uniknąć szeregu chorób cywilizacyjnych min.: cukrzycy, otyłości, alergii, a odżywiać się po prostu zdrowo. Bardzo prostym rozwiązaniem jest zasada 4xU:
1. Urozmaicenie (szeroki asortyment produktów spożywczych).
2. Umiar (nie przejadanie się).
3. Unikanie (nadmiaru cukru i soli).
4. Uregulowanie (regularne posiłki i stała ich liczba w ciągu dnia).
Uczniowie przestrzegają, by nie jeść „gotowców" – fast-food (hot-dog, hamburger, kebab itp.), zup z proszku, gotowych sosów, konserw czy tanich wędlin – które zawierają dużo konserwantów, barwników, cukru, soli, szkodliwego tłuszczu.
Zastosuj 4U a zobaczysz, że zdrowe odżywianie to tak naprawdę stan, w którym Twój organizm potrafi funkcjonować na pełnych obrotach.
To, że masz siłę by pracować, bawić się, chodzić na randki, to znaczy, że osiągasz najlepszy efekt w zdrowym odżywianiu.
To wszystko wywołuje w Twoim ciele zdrowa żywność!

Anna Wójtowicz
Monika Bąk
Małgorzata Motyl
 
Szkoła promująca zdrowie na Targach Pracy PDF Drukuj
czwartek, 18 października 2018 09:42
W dniu 26 września 2018 r. Zespół Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku uczestniczył w Targach Pracy i Edukacyjnych podczas których prezentowane były liczne zawody i oferty edukacyjne. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. C.K.Norwida w Świdniku przygotowali również stanowisko „ Szkoły Promującej Zdrowie" w jesiennej aranżacji. Nie zabrakło na nim świeżych owoców, warzyw i oczywiście słodkiego poczęstunku. Zwiedzający mogli skosztować soczystych jabłek a także pobrać specjalnie przygotowane ulotki dotyczące zdrowego odżywania.
Monika Bąk
Anna Kołodziejczyk
Małgorzata Motyl
Anna Wójtowicz
 
« pierwszapoprzednia1234następnaostatnia »

Strona 1 z 4

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad