„Praktyki zawodowe dla technika hotelarza i technika żywienia i usług gastronomicznych u partnera w Niemczech”- podsumowanie projektu PDF
piątek, 29 czerwca 2018 10:05

 

Właśnie zakończyliśmy realizację projektu PO WER realizowanego na zasadach programu Erasmus+, w ramach którego 42 uczniów naszej szkoły miało możliwość spędzić cztery tygodnie w Niemczech odbywając praktyki zawodowe w saksońskim Lipsku. Łączne dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich wyniosło 424 038,62 PLN. W ramach projektu 13 hotelarzy, 27 techników żywienia oraz dwie osoby ze szkoły zawodowej o profilu kucharz szkoliło się pod okiem niemieckich pracodawców w restauracjach, stołówkach, hotelach oraz pensjonatach. Program praktyk powstał we współpracy pomiędzy kierownikiem szkolenia praktycznego naszej szkoły, panią Agnieszką Dziedzic, a koordynatorem projektu ze strony niemieckiej, panią Małgorzatą Woroną. Dzięki udziałowi w projekcie część uczniów miała możliwość zaliczenia obowiązkowych praktyk zawodowych. Potwierdzeniem udziału w stażu zagranicznym są certyfikaty wystawione przez naszego niemieckiego partnera, firmę Vitalis, certyfikaty od pracodawców, u których odbywał się staż oraz międzynarodowy dokument Europass Mobilność potwierdzony przez Krajowe Centrum Europass.
Nasz niemiecki partner, firma Vitalis, zapewnił nam zakwaterowanie w odrestaurowanym rycerskim dworku w miejscowości Schkeuditz, leżącej 15 km od Lipska, dokąd codziennie dojeżdżaliśmy na praktyki. Miesiąc w Niemczech to czas, kiedy uczniowie mogli szlifować swoje umiejętności zawodowe oraz zdobywać nowe doświadczenia. Każdego dnia wykonywali zadania typowe dla swojego zawodu, a także starali się jak najlepiej komunikować w języku obcym, nie tylko w pracy, ale również w różnych sytuacjach życia codziennego. Pobyt za granicą był też świetną szkołą charakteru –uczył odpowiedzialności, samodzielności i wytrwałości. Poza praktykami grupa uczestniczyła w bogatym programie kulturalnym oraz zaplanowanych wycieczkach. Zobaczyliśmy Lipsk- miasto Jana Sebastiana Bacha i Johanna Wolfganga Goethego. Nie mogliśmy pominąć leżącego niewiele ponad 100 km dalej Drezna, gdzie podziwialiśmy zespół pałacowy Zwinger, drezdeńską Operę oraz ścienne malowidło „Orszak książęcy”. Kolejny weekend uczniowie Norwida spędzili w Berlinie, gdzie zobaczyli m.in. siedzibę Kanclerz Niemiec, Reichstag, Bramę Brandenburską, czy pozostałości historycznego Muru Berlińskiego. Wycieczkę do stolicy Niemiec zakończyła wizyta w Muzeum Techniki. Wyjazd do Niemiec to nie tylko praca – uczniowie mieli sporo wolnego czasu, który spędzali na sportowych boiskach, placach zabaw i w klubie. Niemiecka przygoda to również wiele nowych znajomości, przyjaźni, ciekawych wspomnień i różnorakich doświadczeń. Mimo tęsknoty za domem, żal było opuszczać Schkeuditz. Wyjazd był dla wszystkich ciekawym przeżyciem i niejednemu dostarczył niezapomnianych wspomnień. Już teraz z niecierpliwością czekamy na informacje o kolejnym projekcie- tym razem przed nami Grecja!

 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad