Światowy Dzień Cukrzycy PDF
poniedziałek, 22 listopada 2021 08:17

14 listopada obchodziliśmy światowy dzień cukrzycy

była to okazja do przypomnienia jakim problemem społecznym jest ta choroba w naszym kraju i na świecie.

Uczniowie Zespołu Szkół nr. 1 im .C. K. Norwida w Świdniku na lekcjach biologii poruszali tematykę szeroko rozumianej profilaktyki cukrzycy, opracowywali dietę oraz zmiany w nawykach żywieniowych oraz trybie życia przy cukrzy. Jak doskonale zdają sobie sprawę uczniowie jest to choroba, która dotyka ich rówieśników.

 

Czy wiesz, że……

 

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która rozwija się, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia lecz pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.

Rozróżniamy trzy główne typy choroby:

  • cukrzycę typu 1, gdzie chorzy na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji.
  • cukrzycę typu 2,  chorzy najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać.  Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia. Stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań.
  • cukrzycę ciążową, która po raz pierwszy jest rozpoznana w przebiegu ciąży. Objawy cukrzycy ciążowej są podobne, jak w przypadku cukrzycy typu 2. Cukrzycę ciążową najczęściej diagnozuje się podczas badań kontrolnych, które przechodzą kobiety w ciąży, a nie na podstawie zgłaszanych objawów. Najczęściej występuje tylko okresowo, ale u kobiet z cukrzycą ciążową w przyszłości może rozwinąć się cukrzyca typu 2.

Inne swoiste postacie cukrzycy - do grupy tej zaliczamy cukrzyce występujące w przebiegu innych schorzeń organizmu. Możemy tu wymienić np. cukrzycę w przebiegu leczenia sterydami, cukrzycę wywołaną infekcją wirusową lub cukrzycę w przebiegu chorób genetycznych. Ich specyfika jest bardzo skomplikowana.

Objawy cukrzycy typu 2 i typu 1 są do siebie dość podobne, choć te dwa rodzaje cukrzycy wymagają innego leczenia; przyczyny cukrzycy to, ogólnie rzecz biorąc, genetyka i niezdrowy tryb życia.

Objawy cukrzycy to przede wszystkim:

  • osłabienie, zmniejszenie sprawności ruchowej, chudnięcie;
  • nadmierna potliwość,
  • wzmożone łaknienie,
  • większe pragnienie, połączone ze zwiększonym oddawaniem moczu
  • zmiany skórne, grzybica skóry i błon śluzowych
  • skurcze łydek spowodowane zaburzeniami gospodarki jonowej;
  • zaburzenia widzenia.
 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

12.4 IV

Sport w Norwidzie

Kort tenisowy

 

 bip_logo_pomn1_grad