14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy PDF Drukuj
czwartek, 15 listopada 2018 13:26
cukr.jpg
W ramach założeń szkoły promującej zdrowie uczniowie z klas technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w pogadance na temat cukrzycy, która dotyka co 11 osobę, a co trzecia nie wie, że na nią choruje. Według prof. dr hab. n. med. Leszka Czupryniaka późna rozpoznawalność cukrzycy to poważny problem, ponieważ choroba ta długo nie daje żadnych objawów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. Liczba ta w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła aż czterokrotnie. Wystarczy jednak regularne badanie cukru we krwi, żeby w porę powstrzymać postęp tego nieuleczalnego schorzenia. Długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne powodując poważne powikłania sercowo-naczyniowe prowadzące do takich chorób jak choroba wieńcowa, niedokrwienie kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa), udar mózgu. Jeszcze niedawno norma poziomu cukru była trzycyfrowa i wynosiła 100, współcześnie trzycyfrowy wynik w granicach 100-120 określa się jako stan przedcukrzycowy.
Anna Wójtowicz
Monika Bąk
 

 EFRR plakat 12.4-1

 Plakat projektu 12

 plakat.jpg

  plakat EFS przed 2018

  plakat EFS poziom po 2018

 EFS plakat pion po2018

Sport w Norwidzie

 

 bip_logo_pomn1_grad